Edukacja

Baza wiedzy: Rak szyjki macicy

 • Życie seksualne a leczenie onkologiczne
  Życie seksualne a leczenie onkologiczne

  Seks w czasie i po leczeniu choroby nowotworowej to często temat tabu w świecie onkologii. W tym artykule chcielibyśmy rozwiać choć część wątpliwości związanych z tym tematem: od problemów z libido do bezpiecznego seksu w czasie leczenia onkologicznego.

 • Czy stres prowadzi do choroby nowotworowej?
  Czy stres prowadzi do choroby nowotworowej?

  Wielu z nas codziennie mierzy się z różnymi poziomami stresu, a coraz częściej słyszy się o jego negatywnym wpływie na zdrowie. Czy stres może powodować raka? Odpowiadamy w tym artykule!

 • Zespoły paranowotworowe
  Zespoły paranowotworowe

  Czym są tajemnicze zespoły paranowotworowe i dlaczego potrafią być prawdziwym wyzwaniem w diagnostyce chorób nowotworowych? Odpowiadamy w tym artykule.

 • Nietypowe czynniki ryzyka zachorowania na nowotwory
  Nietypowe czynniki ryzyka zachorowania na nowotwory

  Większość z nas zna co najmniej kilka znanych czynników ryzyka zachorowania na nowotwory: palenie tytoniu, otyłość, nadmierne narażenie na słońce... Nie zawsze czynniki ryzyka są tak oczywiste, dlatego w tym artykule przedstawiamy kilka nietypowych czynni

 • Markery nowotworowe
  Markery nowotworowe

  W tym artykule wyjaśniamy do czego służą markery nowotworowe i jakie miejsce w diagnostyce onkologicznej zajmuje ich oznaczanie.

 • Zespół wyczerpania nowotworowego
  Zespół wyczerpania nowotworowego

  Jednym z najczęstszych problemów z jakim borykają się pacjenci onkologiczni jest wyczerpanie nowotworowe. Na czym polega ten zespół i jak można go leczyć? Odpowiadamy w tym artykule.

 • Mięśniaki macicy
  Mięśniaki macicy

  Mięśniaki macicy to jedna z najczęstszych chorób ginekologicznych, której objawy mogą imitować raka szyjki macicy. W tym artykule opisujemy objawy, diagnostykę i leczenie mięśniaków.

 • Kłykciny kończyste
  Kłykciny kończyste

  HPV to nie tylko rak szyjki macicy, ale i inne, łagodne stany chorobowe w obrębie narządów płciowych. Czym są kłykciny kończyste i czy ich występowanie wiąże się z ryzykiem rozwoju raka szyjki macicy?

 • Evita, czyli rak szyjki macicy kiedyś
  Evita, czyli rak szyjki macicy kiedyś

  Eva Perón była jedną z najbardziej barwnych postaci historii Argentyny, jednak od lat jednym z najbardziej pomijanych aspektów jej życia (choć nie mniej interesującym) jest jej walka z rakiem szyjki macicy.

 • Czym właściwie jest profilaktyka?
  Czym właściwie jest profilaktyka?

  Profilaktyka stanowi jeden z filarów współczesnej onkologii, ale na czym właściwie polega i dlaczego jest taka istotna? Zapraszamy do lektury!