Edukacja

Baza wiedzy: Rak piersi

 • Jak wygląda konsultacja genetyczna?
  Jak wygląda konsultacja genetyczna?

  Czy każdy pacjent onkologiczny jest badany genetycznie? Dlaczego dla genetyka będą ważne nawyki chorego? Co może dać pacjentowi wykonanie badania genetycznego? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.

 • Radioterapia śródoperacyjna (IORT)
  Radioterapia śródoperacyjna (IORT)

  Chirurgia i radioterapia to najważniejsze elementy oszczędzającego leczenia raka piersi. A jeśliby je połączyć? W tym artykule wyjaśniamy na czym polega radioterapia śródoperacyjna.

 • Czym jest SLNB?
  Czym jest SLNB?

  W tym artykule wyjaśniamy na czym polega biopsja węzła wartowniczego i dlaczego jest tak ważna w onkologii.

 • Mastektomia profilaktyczna
  Mastektomia profilaktyczna

  Operacja usunięcia piersi może być nie tylko formą leczenia, ale i profilaktyki raka piersi. W jakich przypadkach taka operacja jest możliwa i na ile zmniejsza ryzyko zachorowania?

 • Dlaczego w czasie chemioterapii włosy wypadają?
  Dlaczego w czasie chemioterapii włosy wypadają?

  Wypadanie włosów to prawdopodobnie najbardziej znany skutek uboczny leczenia onkologicznego. Jak do niego dochodzi i czy można mu zapobiec? Odpowiadamy w tym artykule.

 • Carcinoma occultum, czyli ukryty rak piersi
  Carcinoma occultum, czyli ukryty rak piersi

  Jak rak piersi może być "ukryty"? Jak takiego raka zdiagnozować i wyleczyć? W tym artykule wyjaśniamy stosunkowo rzadką sytuację kliniczną jaką jest carcinoma occultum.

 • Rak piersi u młodych kobiet
  Rak piersi u młodych kobiet

  Czy leczenie raka piersi u młodszych pacjentek różni się od schematów leczenia pacjentek starszych? Na to i inne pytania dotyczące odrębności w leczeniu młodych kobiet z rakiem piersi odpowiadamy w tym artykule.

 • Efekt Kylie, czyli jak jedna kobieta zmieniła podejście do profilaktyki raka piersi
  Efekt Kylie, czyli jak jedna kobieta zmieniła podejście do profilaktyki raka piersi

  Kylie Minogue, zwana często "Księżniczką Popu" miała ogromny wpływ na muzykę i popkulturę ostatnich dekad. Jak się okazuje, miała również swój wkład w rozpropagowanie badań mammograficznych i profilaktyki raka piersi.

 • Diagnostyka nowotworowa w ciąży
  Diagnostyka nowotworowa w ciąży

  W tym artykule wyjaśniamy jak wygląda diagnostyka onkologiczna kobiet ciężarnych i w jakich aspektach różni się ona od standardowych schematów diagnostycznych.

 • Wymioty i nudności w czasie leczenia onkologicznego
  Wymioty i nudności w czasie leczenia onkologicznego

  Dlaczego chemioterapia powoduje wymioty? Czy inne rodzaje leczenia także mogą wywoływać nudności? Jak można nim zapobiegać? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.