Edukacja

Kolposkopia

Jednym z najważniejszych elementów diagnostyki raka szyjki macicy jest badanie kolposkopowe szyjki macicy. Zazwyczaj jest ono kolejnym etapem diagnostyki, po cytologii, która wykazała nieprawidłowości w komórkach szyjki macicy. W tym artykule wyjaśniamy na czym polega to badanie i jak się do niego przygotować.

Kolposkopia to badanie polegające na oglądaniu części pochwowej szyjki macicy w odpowiednim powiększeniu. Oprócz oceny wizualnej wyraźnych zmian na powierzchni szyjki macicy, lekarz może zastosować specjalne odczynniki, aby wykryć komórki zmienione nowotworowo. Ponadto, w kolposkopii można ocenić również nabłonek pochwy i sromu, w poszukiwaniu stanów przedrakowych, a także pobrać wymazy cytologiczne lub bakteriologiczne.

Badanie kolposkopem, tak jak tradycyjne badanie ginekologiczne, wymaga od pacjentki rozebrania się od pasa w dół i ułożenia się odpowiednio na fotelu ginekologicznym. Zwykle kolposkopia powinna poprzedzać tradycyjne badanie ginekologiczne.

Pierwszy etap badania obejmuje oglądanie sromu, pochwy i szyjki macicy. Ważna jest dokładna ocena nabłonka oraz układu naczyń krwionośnych części pochwowej szyjki. Następnie, lekarz przemywa nabłonek roztworem kwasu octowego; dodanie tego odczynnika powoduje odwracalną denaturację (zniszczenie) białek w komórkach, co wizualnie przedstawia się jako zbielenie. Komórki nowotworowe i/lub zakażone wirusem HPV utrzymują intensywnie białą barwę dłużej, niż słabo wybarwiający się zdrowy nabłonek. Ostatnim etapem badania jest tzw. próba jodowa, która polega na przemyciu szyjki macicy płynem Lugola. W komórkach zdrowych, płyn wywołuje ciemne zabarwienie nabłonka, a w komórkach podejrzanych o proces nowotworowy, zabarwienie nie występuje.

Jeśli w badaniu występują obszary podejrzane o złośliwość, lekarz może na koniec kolposkopii pobrać wycinki tych obszarów (w znieczuleniu miejscowym) i wyłyżeczkować kanał szyjki macicy, aby móc dokładnie ocenić komórki pod mikroskopem, co pozwoli na wybranie odpowiedniego leczenia.

Kolposkopia to bardzo ważny element diagnostyki raka szyjki macicy, dlatego zachęcamy, aby panie, które dostały wezwanie na to badanie po cytologii, skorzystały z zaproszenia. Rak szyjki macicy przez wiele lat przebiega bezobjawowo, dlatego szybka diagnostyka, nawet u pań bez objawów, jest kluczem do powodzenia leczenia.