Rak piersi najczęściej objawia się wyczuwalnym guzkiem w tkance piersi. Czasami guzek może być niewyczuwalny lub kobieta nie wykonuje samobadania piersi; wtedy pierwsze co można zauważyć to zmiany w wyglądzie skóry piersi. Jak konkretnie mogą wyglądać objawy skórne raka piersi?
Skóra piersi, tak jak skóra na całym ciele, reaguje na różne zmiany zachodzące w tkankach, które pokrywa. Należy jednak pamiętać, że sama skóra jest narządem, więc też może być objęta różnymi procesami chorobowymi. Z tego względu, nie zawsze zmiany na skórze piersi są oznaką raka piersi, czasami mogą być oznaką choroby samej skóry, np. atopowego zapalenia skóry czy trądziku odwróconego. Dlatego w przypadku pojawienia się zmian na skórze piersi istotna jest współpraca dermatologa i onkologa, tak aby ustalić czy objawy są związane z chorobą skóry czy gruczołu piersiowego.
Jednym z najbardziej ewidentnych skórnych znaków zdradzających proces nowotworowy w piersi jest charakterystyczne zaciąganie skóry do środka piersi. Rozrost nowotworowy jest intensywny i rak wnikając w kolejne warstwy gruczołu zaczyna „ciągnąć” za sobą okoliczną tkankę i skórę, tworząc pozaciągane wgłębienie w skórze. Na podobnej zasadzie działa wciągnięcie do środka brodawki sutkowej.
Skóra, szczególnie w przypadku raka zapalnego piersi, może być zaczerwieniona, pokryta wysypką i ucieplona. Może również wystąpić swędzenie i łuszczenie się skóry. Rak zapalny piersi blokuje naczynia chłonne w skórze piersi, co utrudnia odpływ chłonki i powoduje stan zapalny, objawiający się zmianami skórnymi. Rak zapalny może być łatwo pomylony z zapaleniem piersi, również dlatego, że oba schorzenia rozwijają się szybko. Zapalenie piersi powinno jednak ustąpić po podaniu antybiotyków, natomiast zapalny rak piersi niestety będzie dalej się rozwijał.
Innym charakterystycznym objawem raka piersi, również zapalnego, jest tzw. „skórka pomarańczowa”. Ze względu na blokadę naczyń chłonnych przez komórki nowotworowe i zastój chłonki, skóra zaczyna być obrzęknięta i pojawiają się na niej drobne wgłębienia, wyglądające podobnie do rozszerzonych porów czy właśnie struktury skórki pomarańczy.
Czasem rak może objawiać się wyraźne widocznymi żyłami, prześwitującymi przez skórę. Często żyły stają się bardziej widoczne w czasie karmienia czy ciąży, gdy zachodzą w nich intensywne zmiany przystosowujące do karmienia, jednak może tak być również w przypadku intensywnego procesu nowotworowego.
Inne, częste objawy skórne raka piersi to zgrubienie i stwardnienie skóry, które może towarzyszyć również rakowi zapalnemu lub rzadkiej chorobie Pageta. Oznaką zaawansowanego raka piersi jest owrzodzenie skóry, często sączące się i powikłane; rak wtedy dosłownie zajmuje skórę piersi.
Poza typowymi dla raka piersi zmianami skórnymi, warto zawsze sprawdzić czy na piersiach nie pojawiły się nowe zmiany w typie pieprzyków, ponieważ również na skórze piersi może rozwinąć się rak skóry lub nawet czerniak.
W przypadku wystąpienia zmian na skórze piersi zachęcamy do zgłoszenia się do lekarza. Lekarz każdej specjalności ma obowiązek zbadać piersi w przypadku zgłoszenia nieprawidłowości przez pacjentkę. Jeżeli nie wyczuje guzka pomimo zmian skórnych, zalecamy udanie się na mammografię; może okazać się, że nie ma żadnych niepokojących zmian w piersi, a objawy dotyczą samej skóry. Zachęcamy do mammografii, również wtedy gdy pacjentka rozpoczęła diagnostykę od dermatologa; tak jak pisaliśmy, współpraca między specjalistami jest kluczem do uzyskania rozpoznania i szybkiego rozpoczęcia leczenia, a co za tym idzie- powrotu do zdrowia.