Edukacja

Wyciek z brodawki

Jednym z niepokojących objawów ze strony piersi może być wyciek różnego rodzaju płynu z brodawki sutkowej, potocznie zwanej sutkiem. Wystąpienie wycieku z piersi często wywołuje u pacjentek obawy w związku z ewentualna diagnozą raka piersi. W tym artykule wyjaśniamy co mogą oznaczać poszczególne rodzaje płynu wyciekającego z brodawki i na ile mogą one wiązać się z nowotworami piersi.

  • W przypadku zaobserwowania u siebie wycieku z piersi, należy określić jego charakter, na podstawie kilku cech:
  • Czy wyciek występuje samoistnie (np. można zaobserwować plamy z płynu na staniku/ubraniu) czy tylko w przypadku ucisku?
  • Czy jest jedno- czy obustronny?
  • Jaki ma kolor? Czy jest białawy, żółtawy lub mleczny, czy może zabarwiony krwią lub przezroczysty?
  • Czy w piersi z obecnym wyciekiem da się zaobserwować inne zmiany, np. guzek, wciągnięcie brodawki, zmiany skórne etc.?

Najważniejsze jest to, że rzadko kiedy wyciek z brodawki oznacza chorobę nowotworową, jednak warto zawsze pójść w tej sprawie do lekarza, aby mieć 100% pewność, że na pewno nic poważnego się nie dzieje.

Jeżeli wyciekający płyn jest mleczny, białawy czy żółtawy, to zazwyczaj jest on zupełnie fizjologiczny, szczególnie jeśli wyciek jest obustronny i występuje przy ucisku lub masażu brodawki. Może mieć on związek ze zmianami hormonalnymi w trakcie cyklu miesiączkowego lub ze zmianami włóknisto-torbielowatymi w piersiach, które są łagodne; warto pamiętać, że również nadmierna stymulacja sutków może powodować tego typu wyciek. Bardziej zastanawiający będzie wyciek samoistny, szczególnie gdy kobieta nie jest karmiąca w danym momencie. Zabarwienie płynu krwią lub płyn przezroczysty również powinny być znakiem skłaniającym do wizyty lekarskiej. Ponadto, w przypadku współistnienia wycieku z guzkami czy innymi zmianami w piersiach, tym bardziej zalecamy konsultację lekarską.

Przezroczysty lub podbarwiony krwią płyn wyciekowy może być objawem łagodnej zmiany piersi jaką jest brodawczak (papilloma). Brodawczaki rosną wewnątrz przewodów mlekowych i najczęściej występują u kobiet między 40. a 50. rokiem życia. Są one dobrze widoczne w badaniu ultrasonografii piersi. Chociaż brodawczak to zmiana łagodna, to istnieje niewielka szansa, że w jej obrębie zachodzi proces transformacji nowotworowej (szczególnie jeśli zmianie towarzyszy krwisty wyciek), dlatego takie zmiany powinno się poddawać biopsji, aby upewnić się co do ich charakteru. Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu papillomy.

Często w przypadku wycieku z piersi pobiera się wymaz z brodawki, aby ocenić komórki występujące w płynie wyciekowym. Ponadto, jeśli wyciek się pojawia, a mamy zaplanowaną mammografię lub USG, to warto wspomnieć technikowi i lekarzowi o tym objawie. Technik wykonujący mammografię powinien także poinformować pacjentkę i lekarza, jeśli przy ucisku w czasie badania wystąpił wyciek.

Chociaż wyciek z brodawki rzadko kiedy oznacza raka piersi, to nie jest to objaw, który powinniśmy bagatelizować. Zawsze w przypadku niepokojących zmian w piersiach, należy udać się do lekarza aby zweryfikować wątpliwości.