Jak wielokrotnie pisaliśmy, rak szyjki macicy daje objawy stosunkowo późno, dlatego ważne jest regularne uczęszczanie na badania profilaktyczne. Jednym z objawów jaki może się pojawić w przebiegu choroby mogą być upławy. Czym dokładnie one są i jak odróżnić od zwykłej wydzieliny z pochwy?
Macica, jej szyjka i pochwa wytwarzają specyficzną wydzielinę. Zwykle jest przezroczysta lub biaława, bez zapachu lub delikatnie pachnąca. Ilość wydzielanego śluzu i inne jego cechy zmieniają się z zależności od cyklu miesiączkowego. Występowanie tej wydzieliny jest zjawiskiem absolutnie fizjologicznym. Ginekolodzy zalecają obserwację zmian w śluzie w czasie cyklu miesiączkowego, aby łatwiej zauważyć niepokojące objawy.
Upławy są zmienioną wydzieliną z dróg rodnych. Zwykle upławy wiążą się ze zwiększoną ilością wydzieliny, która nieprzyjemnie pachnie i ma inną niż zwykle barwę i konsystencję. Stany wywołujące upławy to np. infekcje (bakteryjne, grzybicze), choroby przenoszone drogą płciową, urazy mechaniczne (powstałe w czasie np. stosunku), reakcje alergiczne i nowotwory.
Upławy w różnych stanach chorobowych różnią się między sobą, np. upławy w infekcji grzybiczej są białe i serowate, a w przypadku infekcji bakteryjnej upławy są obfite i mają charakterystyczny rybi zapach. Przy upławach związanych z infekcjami często obserwuje się inne objawy stanu zapalnego, np. zaczerwienienie i świąd okolic krocza. Upławy związane z rakiem szyjki macicy są zwykle:
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian w wydzielinie z dróg rodnych zalecamy wizytę u ginekologa, nawet jeśli upławy wyglądają na infekcyjne. Lekarz najlepiej oceni z jakiego powodu się pojawiły i pozwoli dobrać odpowiednie leczenie. Ponadto, jeżeli cechy upławów będą wskazywać na poważniejszy stan, np. nowotworów, ginekolog będzie mógł wykonać serię badań w celu postawienia diagnozy. Szczególnie w przypadku raka szyjki macicy, zwlekanie z wizytą u lekarza działa na naszą niekorzyść, ponieważ choroba objawowa występuje często w zaawansowanym stadium.