Edukacja

Rodzaje cytologii

Coraz więcej mówi się o tym jak ważna jest cytologia jako element dbania o swoje zdrowie. Badanie cytologiczne, będące jednym z filarów profilaktyki raka szyjki macicy, pozwala na ocenę komórek szyjki macicy pod względem transformacji nowotworowej. Jak się jednak okazuje, cytologia cytologii nie równa, a coraz częściej mówi się o cytologii na podłożu płynnym. Czym różni się ona od cytologii klasycznej i jakie ma to znaczenie w profilaktyce raka szyjki macicy?

Badanie cytologiczne metodą „klasyczną” polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy specjalną szczoteczką, a następnie umieszczenie pobranych komórek na szkiełku, które zostanie ocenione przez patomorfologa pod względem ewentualnych nieprawidłowości. Cytologia klasyczna jest tania, szybka i stosunkowo skuteczna, jednak rozwój medycyny spowodował swoistą „rewolucję” w świecie cytologii.

Cytologia na podłożu płynnym (LBC, ang. liquid based cytology) różni się od klasycznej tym, że zamiast szkiełka używa się opakowania ze specjalnym podłożem płynnym. Takie rozwiązanie powoduje, że próbka zostaje przeniesiona do laboratorium, gdzie jest oczyszczana (np. z bakterii czy śluzu) i dopiero wtedy komórki przenoszone są na szkiełko.

Ta metoda cytologii skraca czas oceny patomorfologicznej, a w dodatku zwiększa dokładność badania. Ponadto, dzięki tak uzyskanemu materiałowi, można również zbadać go pod kątem HPV, czyli wirusa odpowiedzialnego za późniejsze zachorowania na raka szyjki macicy. Czasem zdarza się, że pobrany materiał w cytologii klasycznej jest źle rozprowadzony na szkiełku lub z innych powodów jest niemożliwy do oceny patomorfologicznej; pod tym względem cytologia na podłożu płynnym jest lepszym rozwiązaniem, bo to patomorfolog sam rozprowadza oczyszczony preparat. Ponadto w cytologii na podłożu płynnym do dyspozycji patomorfologa jest cały preparat, czyli wszystkie komórki pobrane w czasie wymazu, a nie tylko te, które rozprowadzono na szkiełku.

Cytologia na podłożu płynnym staje się coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w profilaktyce raka szyjki macicy, ze względu na wysoką skuteczność w wykrywaniu podejrzanych zmian w obrębie szyjki macicy. Eksperci podkreślają jednak, że niezależnie od wybranej metody cytologii, najważniejsza jest regularność wykonywanych badań. W ramach programu profilaktycznego oferujemy badania cytologiczne co 3 lata dla kobiet w wieku 25-59 lat.