W kontekście patologii szyjki macicy najczęściej mówi się o zmianach przednowotworowych, jak i o samym raku szyjki macicy. Istnieje jednak kilka innych stanów chorobowych w obrębie tego narządu, o których warto pamiętać, szczególnie z tego względu, że objawy wynikające z różnych schorzeń szyjki macicy są często do siebie podobne. Jedną z częściej występujących patologii w obrębie szyjki macicy są polipy. W tym artykule, wyjaśniamy czym one są, czy wiążą się z ryzykiem nowotworowym i jak się je leczy.
Polipy to zmiany łagodne, które są wynikiem rozrostu błony śluzowej danego narządu. Zwykle mają zaokrąglony kształt i mają tzw. „nóżkę”, która stanowi podstawę polipa. Polipy mogą występują w wielu lokalizacjach, np. w jelicie grubym, w górnych drogach oddechowych, macicy i oczywiście, szyjce macicy.
Według danych, polipy szyjki macicy występują u 4% kobiet. Istnieje wiele hipotez co do pochodzenia polipów; mówi się m.in. o wpływie hormonów estrogenowych i przewlekłych stanów zapalnych. Mogą mieć od kilku milimetrów do kilku centymetrów wielkości. Ryzyko występowania polipów szyjki macicy rośnie z wiekiem, a według danych najczęściej diagnozowane są u kobiet, które są wieloródkami, między 30. a 50. rokiem życia, w okresie okołomenopauzalnym. Często panie, które mają polipy w szyjce macicy, mogą mieć je również w jamie macicy.
Polipy często są bezobjawową patologią, więc nierzadko wykrywa się je w trakcie standardowego badania ginekologicznego wziernikiem. Jeżeli jednak objawy występują, to zwykle są to krwawienia po stosunku, wysiłku czy między miesiączkami; ewentualnie może pojawić się nietypowa wydzielina z pochwy. Jeżeli polip jest wyjątkowo duży, może uciskać inne struktury kanału rodnego i powodować ból. Jeżeli takie objawy wystąpią, zalecamy jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa, ponieważ mogą one wiązać się z poważniejszymi schorzeniami, również nowotworami, np. rakiem szyjki macicy.
Chociaż objawy polipów mogą przypominać te związane z rakiem ryjki macicy, to same są łagodnymi zmianami. Możliwość transformacji nowotworowej polipa wynosi około 1%. Z tego względu, dla bezpieczeństwa, po zdiagnozowaniu polipów szyjki macicy zaleca się ich usunięcie i poddanie badaniom histopatologicznym. Zabieg usunięcia polipów zwykle wykonuje się w szpitalu w ramach jednodniowego pobytu i zależnie od życzenia pacjentki, można wykonać je pod znieczuleniem dożylnym lub miejscowym. W czasie zabiegu wykonuje się również wyłyżeczkowanie kanału szyjki macicy, aby zapobiec nawrotom polipa.
Polipy szyjki macicy, pomimo swojego łagodnego charakteru nie powinny być bagatelizowane. Zawsze w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, które mogą wskazywać na polipy, zalecamy wizytę u lekarza, w celu upewnienia się co do charakteru zmian, stanowiących źródło problemu.