Rak szyjki macicy to jeden z najważniejszych problemów ginekologii onkologicznej. Pomimo programu profilaktycznego i możliwości zaszczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, nadal zachorowania na ten nowotwór są stosunkowo częste. W tym artykule odpowiadamy na pytania jakie objawy powinny wzbudzić w nas zaniepokojenie pod kątem raka szyjki macicy.
Ze względu na swoją ginekologiczną lokalizację, większość objawów raka szyjki macicy będzie wiązała się z zaburzeniami narządu rodnego i okolicy, czyli pęcherza moczowego i odbytnicy. Często pierwszym objawem, który obserwują kobiety są upławy, czyli nieprawidłowa (pod względem konsystencji/koloru/zapachu) wydzielina z pochwy. Upławy są jednak często bagatelizowane przez kobiety, które myślą, że to „zwykła infekcja”, a nawet stan fizjologiczny. Opisuje się, że na początkowo wydzielina może być wodnista, jednak w miarę rozwoju nowotworu staje się gęsta, często podbarwiona krwią i cuchnąca, co wynika z martwicy komórek nowotworowych. Ponadto, zdarza się, że panie mogą odczuwać ból w czasie stosunku, a nawet krwawienia. Ból może być odczuwalny w czasie oddawania moczu, a ponadto towarzyszyć mu może uczucie ciągłego parcia na mocz w przypadku nacieku nowotworowego na pęcherz. Podobnie, w przypadku nacieku odbytnicy, obecne mogą być zaparcia lub uczucie niepełnego wypróżnienia. W zaawansowanych stadiach nowotworu, panie mogą skarżyć się na bóle okolicy krzyżowej, które nie ustępują po podaniu klasycznych leków przeciwbólowych, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna). Mogą występować również bóle okolicy lędźwiowej czy bóle nóg.
Oczywiście znajomość objawów raka szyjki macicy jest ważnym elementem świadomości zdrowotnej, ale należy pamiętać, że rak szyjki macicy bardzo długo przebiega bezobjawowo, dlatego tak ważna jest profilaktyka zachorowania na ten nowotwór. Szczepienie przeciwko HPV chroni przed przetrwałymi infekcjami, które mogą prowadzić do rozwoju nowotworu, a badania cytologiczne pozwalają na wykrycie stanów przedrakowych i nowotworów we wczesnym stadium. Ogólnie przyjmuje się, że im więcej objawów występuje, tym bardziej zaawansowana jest choroba nowotworowa, dlatego tak istotne jest regularne wykonywanie cytologii aby kontrolować swoje zdrowie intymne i ewentualnie „wyłapać” raka szyjki macicy we wczesnym stadium zaawansowania, gdzie szanse na wyleczenie są bardzo wysokie.
Przypominamy, że dla kobiet w wieku 25.-59. roku życia możliwe jest wykonanie darmowego badania cytologicznego co trzy lata, zarówno w cytobusie, jak i stacjonarnie w Ośrodku. Serdecznie zachęcamy, bo jak wszyscy wiemy- lepiej zapobiegać jest niż leczyć.