Edukacja

Mity na temat cytologii

Badanie cytologiczne to podstawa profilaktyki raka szyjki macicy, jednak wiele kobiet obawia się cytologii, z powodu mitów jakie są z nią powiązywane. W zeszłym roku obaliliśmy kilka mitów dotyczących raka szyjki macicy, dlatego w tym artykule zajmiemy się mitami na temat samej cytologii.

MIT nr 1: Cytologia boli

Cytologia nie powinna być bolesnym badaniem, choć może wiązać się z pewnym dyskomfortem. Aby pobrać materiał do analizy cytologicznej, lekarz lub pielęgniarka muszą wprowadzić do pochwy wziernik (narzędzie do delikatnego „rozsunięcia” ścian pochwy) oraz specjalną szczoteczkę, aby zebrać na niej komórki z tarczy szyjki macicy. Odczucia towarzyszące cytologii są podobne do tych, które towarzyszą tradycyjnemu badaniu ginekologicznemu. Wprowadzanie wziernika i szczoteczki może wywoływać dyskomfort, ale nie powinno boleć; jeśli w czasie badania pojawią się dolegliwości bólowe, należy niezwłocznie zgłosić to badającemu.

MIT nr 2: Do cytologii trzeba ogolić miejsca intymne

Wiele kobiet boi się cytologii, ze względu na ewentualną ocenę wyglądu ich okolic intymnych i owłosienia łonowego. Nie ma się jednak czego obawiać; żaden pracownik ochrony zdrowia nie ocenia narządów płciowych pod względem „estetyki”, a jedynie zdrowia. Ponadto, wygląd okolic intymnych, w tym owłosienie, nie są żadną przeszkodą w wykonaniu cytologii. Jedyne do czego zachęcamy, to do przygotowania się do wizyty tak jak przed klasyczną wizytą u ginekologa; można delikatnie przemyć miejsca intymne wodą lub płynem o odpowiednim pH. Ważne, aby nie stosować tych preparatów dopochwowo, bo może to zaburzyć obraz komórek pod mikroskopem, a przy częstym stosowaniu płynów do higieny intymnej w ten sposób zwiększa się ryzyko infekcji intymnych.

MIT nr 3: Cytologia wykrywa wszystkie nowotwory układu rodnego

Ten pogląd niestety nie jest prawdą; cytologia może wykryć jedynie stany przednowotworowe i nowotwory szyjki macicy, ponieważ w trakcie badania pobierane są komórki właśnie z szyjki macicy. Aby wykonać badania w kierunku nowotworów innych narządów płciowych, np. macicy czy jajników, najlepiej udać się na wizytę do ginekologa, do czego zachęcamy. Podczas takiej wizyty narządy płciowe są oglądane (ocena w kierunku nowotworów sromu i pochwy), a ponadto wykonuje się USG przezpochwowe (ocena macicy, jajników i jajowodów).

MIT nr 4: Cytologia wykrywa choroby przenoszone drogą płciową

Jest to kolejny mit na temat możliwości badania cytologicznego; niestety, w cytologii nie bada się komórek na obecność patogenów chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz częściej w czasie cytologii pobiera się materiał do badania w kierunku HPV, który jest wirusem przenoszonym m.in. drogą płciową i może doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Inne patogeny, np. rzeżączkę, chlamydię, kiłę, opryszczkę czy HIV można wykryć badaniami z krwi obwodowej i niestety nie wchodzą one w zakres badania cytologicznego. Zachęcamy jednak do wykonywania zarówno cytologii, jak i innych badań w kierunku wyżej wymienionych chorób, szczególnie jeśli prowadzi się aktywne życie seksualne.

Mamy nadzieję, że obalenie wyżej opisanych mitów będzie motywacją do zapisania się na profilaktyczne badanie cytologiczne. W ramach programu profilaktycznego, kobiety w wieku 25-59 lat mogą uczęszczać na bezpłatną cytologię co 3 lata. Zachęcamy do badań zarówno w naszym Ośrodku lub w cytobusie, na które można zapisać się dzwoniąc pod numer 61 85 18631 lub przez formularz kontaktowy dostępny pod adresem: https://open.poznan.pl/kontakt/#formularz.