Edukacja

Jak wykonać samobadanie piersi?

Samobadanie piersi to jeden z elementów skutecznej profilaktyki raka piersi. Powinno być nawykiem każdej kobiety - dzięki regularnej samoobserwacji możliwe jest wykrycie niepokojących zmian w piersiach, które dalej mogą być sprawdzone w badaniach obrazowych. W tym artykule wyjaśnione zostanie kiedy i jak wykonywać samobadanie piersi, aby przyniosło ono jak najlepsze rezultaty profilaktyczne.

Samobadanie piersi powinno się wykonywać raz w miesiącu, najlepiej w tym samym czasie. Zaleca się, aby kobiety miesiączkujące badały się między 5. a 10. dniem cyklu miesiączkowego (za początek cyklu uznajemy pierwszy dzień miesiączki). Wtedy piersi nie są tak obrzmiałe i tkliwe, więc łatwiej jest wyczuć niepokojące nas zmiany. Kobiety niemiesiączkujące mogą wykonywać je w dowolnym dniu miesiąca. W obu przypadkach najważniejsza jest regularność samobadania, czyli co miesiąc.

Samobadanie piersi rozpoczynamy od oglądania. Rozbieramy się od pasa w górę i stajemy przed lustrem z rękami opuszczonymi wzdłuż tułowia. Następnie, splatamy ręce za głową i oglądamy piersi z jednego i z drugiego boku. Potem ręce kładziemy na biodrach, a na koniec obserwujemy piersi pochylając się do przodu. W każdej z tych pozycji zwracamy uwagę na wszelkie zmiany w wyglądzie piersi, np. w ich symetrii, kształcie, wyglądzie skóry czy brodawek sutkowych.

Następnym etapem jest badanie dotykiem, czyli badanie palpacyjne. Tę część najlepiej wykonywać w pozycji leżącej na plecach. Jeżeli chcemy zbadać lewą pierś, zakładamy lewą rękę za głowę. Takie ułożenie zapewnia najbardziej optymalny dostęp do gruczołu piersiowego. Lewą pierś uciskamy prawą dłonią, starając się nie omijać żadnego fragmentu. Ważne jest, by dłoń była ułożona „na płasko” i uciskała pierś całą swoją powierzchnią.

Istnieje kilka technik uciskania piersi. Jedną z nich jest zataczanie dłonią okręgów, rozpoczynając od obwodu piersi. Tym sposobem, uciskamy pierś ruchem spiralnym aż do brodawki sutkowej, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Następnie, powinno się zbadać brodawkę sutkową. Aby to zrobić, uciskamy brodawkę między kciukiem a palcem wskazującym i sprawdzamy czy nie wydobywa się z niej jakaś wydzielina.

Nie wolno zapomnieć o badaniu węzłów chłonnych pachowych i nadobojczykowych. Aby je zbadać, należy uciskać dłonią okolicę pachy i dołki nad obojczykiem, sprawdzając czy nie wyczuwamy żadnych guzków.

Całą procedurę powtarzamy dla drugiej piersi. Jeżeli rozpoczęliśmy badanie od piersi lewej, to aby zbadać prawą, analogicznie zakładamy prawą rękę za głowę, a uciskamy ręką lewą.

Comiesięczne samobadanie piersi to ważny element profilaktyki raka piersi, który pozwala w porę zauważyć zmiany w strukturze czy wyglądzie piersi. Nawet jeśli nie wyczujemy nic niepokojącego, to istotne jest zapoznanie się ze strukturą i wyglądem własnych piersi - dzięki temu, dużo łatwiej będzie nam znaleźć wszystko to co odbiega od normy.

Dla ułatwienia, poniżej umieszczamy grafikę instruującą jak wykonać samobadanie piersi.