Edukacja

Jak dzisiaj można leczyć raka piersi?

Październik nazywany jest światowym miesiącem walki rakiem piersi. W tym czasie, lekarze i badacze wielu specjalności łączą swoje siły, aby uświadomić kobietom jak ważna jest profilaktyka tego nowotworu, a ponadto, dzielą się swoimi odkryciami w zakresie leczenia i diagnostyki raka piersi. Z tej okazji, chcemy przedstawić jak aktualnie może wyglądać walka z tym nowotworem i pokazać jak wiele się zmieniło w tej dziedzinie na przestrzeni lat.

Choć rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet w Polsce, to śmiertelność z powodu tej choroby spada. Nowe metody leczenia i programy profilaktyczne pozwalają zmniejszać śmiertelność związaną z rakiem piersi. Kiedyś uważano, że ten nowotwór jest chorobą śmiertelną, a jedyną metodą leczenia jest radykalne usunięcie całej piersi; dzisiaj uważa się, że jest to choroba przewlekła, z którą można wygrać. Sposób walki z rakiem piersi, czyli schemat leczenia zależy od konkretnej diagnozy. Rak piersi może mieć kilka podtypów i to one dyktują metodę leczenia, np. raki miejscowo złośliwe można leczyć terapią oszczędzającą, a raki z obecnością receptorów hormonalnych można leczyć hormonoterapią. Typ raka piersi określa się w badaniu biopsyjnym.

W większości przypadków, podstawową metodą leczenia raka piersi jest leczenie chirurgiczne. Zawsze dąży się do uzyskania efektu terapeutycznego poprzez leczenie oszczędzające, czyli wycięcie guza z marginesem zdrowych tkanek w połączeniu z radio-, chemio- lub hormonoterapią. Niestety, nie zawsze możliwa jest terapia oszczędzająca i czasem trzeba wykonać zabieg mastektomii czyli usunięcia piersi. Aktualnie, takie zabiegi są zwykle łączone z plastyką gruczołu, czyli rekonstrukcją; można do tego wykorzystać sylikonowe implanty lub własne tkanki, np. tłuszczową.

Kolejną ważną i często stosowaną metodą leczenia raka piersi jest radioterapia. Wykorzystuje się w niej promieniowanie jonizujące, pochodzące z pierwiastków promieniotwórczych, które niszczy komórki nowotworowe. Źródło promieniowania może pochodzić z zewnątrz i być w pewnej odległości od pacjenta (teleradioterapia) lub działać bezpośrednio wewnątrz guza (brachyterapia). Radioterapię zwykle stosuje się jako leczenie dodatkowe po operacji.

W kontekście raka piersi najczęściej mówi się o leczeniu chemioterapią. W tej metodzie wykorzystuje się różnego rodzaju środki farmakologiczne, które mają właściwości niszczące komórki (tzw. cytostatyki). Chemioterapia jest leczeniem systemowym, więc jej efekty mogą być odczuwalne w całym organizmie, niestety powodując nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak osłabienie, wypadanie włosów czy wymioty. W dzisiejszych czasach opanowywanie skutków ubocznych chemioterapii jest coraz skuteczniejsze.

W przypadku nowotworów, w których obecne są receptory dla hormonów płciowych, można zastosować hormonoterapię; takie nowotwory rosną pod wpływem hormonów płciowych, dlatego leczenie pozwala na zahamowanie tego procesu przez blokowanie receptorów dla tych hormonów, co uniemożliwia ich działanie.

Ponadto, coraz częściej stosuje się metody terapii biologicznej, która ma za zadanie ograniczyć czynność biologiczną komórek nowotworowych, doprowadzając do ich śmierci. To w tych metodach lekarze widzą największe nadzieje. Zaliczamy do tej grupy m.in. immunoterapię (leczenie np. przeciwciałami) czy terapie genowe (zwalczanie mutacji określonych genów).

W większości przypadków, leczenie raka piersi jest leczeniem skojarzonym, w którym wykorzystujemy kilka metod leczenia, aby osiągnąć efekt. Czasami podaje się chemioterapię przed operacją, aby zmniejszyć wymiary guza, a u innej pacjentki po operacji zastosowana będzie radioterapia. Każdy przypadek traktowany jest indywidualnie.

W kontekście raka jako choroby przewlekłej, nie możemy zapominać o medycynie paliatywnej. Aktualnie, ta gałąź medycyny pozwala na przeżycie w stosunkowo dobrym stanie pacjentów, u których wyczerpały się metody terapeutyczne i nie można wyleczyć nowotworu. Lekarze medycyny paliatywnej potrafią zapanować nad objawami zaawansowanego nowotworu, jak i skutkami ubocznymi intensywnych terapii przeciwnowotworowych.

Walka z każdym nowotworem jest trudna i wyczerpująca, choć coraz to nowsze metody leczenia dają nadzieję, na łagodniejszy przebieg terapii. Według badań, gdyby większość kobiet badała się w programach profilaktycznych, ponad 70% przypadków raka piersi mogłoby zostać całkowicie wyleczone w terapii oszczędzającej. Dlatego tak ważne są regularne badania mammograficzne i inne metody profilaktyki tego nowotworu.

Przypominamy, że dzięki programowi profilaktycznemu na terenie Wielkopolski, kobiety w wieku 50-69 lat mogą co 2 lata skorzystać z badania mammograficznego za darmo.