Choroby piersi mogą objawiać się w łatwo zauważalny przez pacjentki sposób, np. jako zaczerwienie, świąd czy guzek. Często wykrycie takich nieprawidłowości prowadzi nasze myśli do jednej diagnozy: rak. Nie zawsze dolegliwości ze strony piersi oznaczają chorobę nowotworową, jednak nie należy ich bagatelizować. W poniższym artykule wyjaśniamy jakie objawy mogą wskazywać na raka piersi, a które niekoniecznie i co należy zrobić jeśli takowe objawy się pojawią.
Najczęściej występującym objawem raka piersi jest pojawienie się guzka w strukturze piersi. Taka zmiana może być wyczuwalna przez samą pacjentkę. Należy pamiętać, że nie każdy guzek jest rakiem, jednak żadnego nie można bagatelizować. Przyjęło się, że potencjalnie nowotworowymi zmianami mogą być te, które są twarde, niebolesne i nieprzemieszczalne względem podłoża. Tego typu guzki nie zmieniają się w czasie cyklu miesiączkowego (tzn. nie powiększają się/ nie zmniejszają się, zależnie od poziomu hormonów). Często te zmiany mają nieregularny kształt i mogą lokalizować się w górno-zewnętrznej części piersi. Jeżeli wyczujemy u siebie w trakcie samobadania jakąkolwiek zmianę, należy udać się do lekarza na dodatkowe badania, m.in. badania obrazowe (np. mammografię lub USG), aby sprawdzić jaki charakter ma wykryta zmiana.
Niepokój mogą budzić również zmiany w wyglądzie zewnętrznym piersi. Rak piersi może objawiać się jako asymetria piersi; jest to jednak dosyć częste zjawisko i o patologicznej asymetrii mówimy, gdy pojawia się stosunkowo nagle lub jeśli istniejąca asymetria się powiększa. Skóra piersi również może ulegać zmianom pod wpływem raka piersi; mogą pojawić się na niej wgłębienia i pomarszczenia, co nazywamy „skórką pomarańczową”. Skóra może również twardnieć lub być zgrubiona.
Zmiany brodawki sutkowej również powinny wzbudzać naszą czujność. Mogą to być: nagłe wciągnięcie brodawki, wyciek krwisty lub o żółtej barwie (szczególnie jednostronny), zmiany skórne wokół brodawki, np. strupy lub owrzodzenia, a także świąd i pieczenie. Tego typu objawy mogą być zwiastunem raka piersi.
Guzki w dole pachowym również mogą być objawem nowotworu piersi. Powiększenie węzłów chłonnych w tej okolicy najczęściej występuje w czasie i po infekcji; wtedy węzły mogą być bolesne i zaczerwienione. Kiedy więc guzki w węzłach chłonnych mogą stanowić podstawę do diagnostyki nowotworowej? Wtedy, gdy są twarde, nieprzesuwalne względem podłoża i niebolesne oraz wtedy, gdy powiększenie węzłów trwa dłużej niż 2 tygodnie i nie towarzyszy temu infekcja. Czasami takie powiększenie węzłów może się pojawić również nad obojczykami. Takie zmiany w węzłach chłonnych mogą poprzedzać lub towarzyszyć guzkom w piersi.
Pierś może również przejawiać cechy zapalenia, tzn. zaczerwienienie, tkliwość i bolesność, obrzęk czy świąd. Takie dolegliwości często dotykają kobiet karmiących. Jeżeli te objawy ustępują po antybiotyku to mamy do czynienia z rzeczywistym zapaleniem piersi. Jeśli jednak utrzymują się po takiej kuracji to może być to oznaka tzw. raka zapalnego piersi.
Ból piersi nie jest typowym objawem raka i zwykle występuje w momencie wysokiego zaawansowania choroby. Jeżeli taki objaw się pojawia należy zwrócić uwagę od kiedy nam dokucza, ponieważ zwykle ból piersi poprzedzają zmiany hormonalne w czasie cyklu miesiączkowego lub urazy piersi. Jeżeli jednak ból nie mija, należy zgłosić się do lekarza.
Rak piersi może również ogólnie oddziaływać na organizm, powodując zmęczenie, osłabienie, utratę masy ciała, żółtaczkę, a nawet patologiczne złamania kości.
Niezależnie od tego jaki objaw chorób piersi pojawi się u nas, najlepszym postępowaniem w takim wypadku jest udanie się do lekarza po poradę. Lekarz najlepiej zdecyduje czy niepokojące nas zmiany mogą świadczyć o poważnej chorobie i skieruje na odpowiednie badania w celu znalezienia przyczyny dolegliwości. Ważne jest to, by nie ignorować objawów, ale również nie przyjmować ich od razu jako ostateczną diagnozę nowotworu, ponieważ tylko dzięki opiece lekarskiej i odpowiednim badaniom można stwierdzić przyczynę danych objawów.