Edukacja

Ból w czasie stosunku- czy to rak szyjki macicy?

Seks i inne formy bliskości stanowią ważny element życia prawie każdego dorosłego człowieka, dlatego jakiekolwiek zaburzenia w tym zakresie wywołują obawy. Szczególnie niepokojące są odczucia bólu czy dyskomfortu w czasie lub po stosunku, które mogą być objawem wielu chorób ginekologicznych (w przypadku kobiet) lub urologicznych (w przypadku mężczyzn). Jedną z takich chorób jest rak szyjki macicy, dlatego w tym artykule wyjaśniamy jakie zaburzenia dotyczące stosunku mają związek z nowotworem szyjki macicy.

Dyspareunia to medyczne określenie na ból w czasie i/lub po stosunku. Zwykle dzielimy ból na występujący w okolicy wejścia do pochwy, powstający podczas wprowadzania penisa do pochwy i na ból odczuwany głęboko, w szyjce, macicy czy ogólnie w miednicy. Ból odczuwany przy wprowadzaniu członka może być wywołany przez m.in. za małe nawilżenie pochwy czy infekcje pochwy lub dróg moczowych. Dyskomfort odczuwany głęboko może być objawem np. endometriozy, zapalenia narządów miednicy mniejszej czy nawet zespołu jelita drażliwego. Ponadto, dyskomfort w czasie seksu może być związany z problemami o podłożu psychologicznym, np. w wyniku przebytej traumy.

Niestety, ból w czasie stosunku może być także objawem raka szyjki macicy. Zwykle jest to ból odczuwany głęboko i nierzadko towarzyszy mu krwawienie po stosunku. Dyskomfort wynika z rozrostu nowotworu i jego nacisku na okoliczne tkanki, a podczas penetracji, mogą być one dodatkowo drażnione przez wprowadzany członek. Zwykle ból opisywany jest jako tępy, ale mogą mu towarzyszyć okresowe zaostrzenia (wtedy ból jest przeszywający).

Ból w czasie stosunku może zdarzyć się każdemu, jednak jeśli dolegliwości występują często lub wręcz nasilają się, należy jak najszybciej udać się do ginekologa. Najczęściej przyczyna bólu jest nienowotworowa, jednak ze względu na późne pojawienie się objawów raka szyjki macicy, należy zachować czujność w czasie diagnostyki. Obecność innych objawów niepokojących, takich jak krwawienie bądź specyficzne upławy o nieprzyjemnym zapachu, problemy z wypróżnianiem i/lub oddawaniem moczu czy nieplanowane chudnięcie, powinny skłonić do jak najszybszej wizyty w gabinecie ginekologicznym w celu wykluczenia nowotworu. Szczególnie powinny uważać, te kobiety, które dawno nie miały robionej cytologii lub testu na obecność HPV czy w przeszłości miały nieleczone stany przednowotworowe szyjki macicy (CIN).

Zachęcamy wszystkie kobiety, aby w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów podczas i po stosunku udały się do lekarza ginekologa na diagnostykę przyczyny takich dolegliwości i nie ignorowały problemu. Większość schorzeń wywołujących dyspareunię można leczyć, a jeżeli okaże się, że przyczyną jest nowotwór, to jego szybsze wykrycie daje lepsze szanse na wyleczenie.