Edukacja

Ból piersi

Jedną z najczęstszych dolegliwości, która motywuje pacjentki do wykonania mammografii lub USG, jest ból piersi. Uważa się, że 2/3 kobiet odczuje w swoim życiu ból piersi przynajmniej raz; zwykle dolegliwości bólowe dotyczą kobiet w okresie tuż przed menopauzą. Tak częste występowanie bólu piersi nasuwa pytanie dlaczego w ogóle kobiety doświadczają tych dolegliwości? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Ból piersi można podzielić na związany i niezwiązany z cyklem miesiączkowym (w literaturze używa się określeń „cykliczny” i „niecykliczny”). Ponadto, ból piersi może być wynikiem dolegliwości poza gruczołami, tzn. może promieniować np. z klatki piersiowej. Bardzo ważne jest to, że około 90% przypadków bólu piersi to wynik łagodnych zmian, niewiążących się z nowotworami piersi.

Ból cykliczny, jak sama nazwa wskazuje, jest związany ze zmianami hormonalnymi w cyklu miesiączkowym. Zazwyczaj, ból piersi występuje w późnej fazie lutealnej cyklu, czyli kilka dni przed krwawieniem miesiączkowym. Występuje on w obu piersiach, a pacjentki opisują w tym czasie piersi jako tkliwe i ciężkie. Poza tym, u pań nie występują żadne inne objawy. Około 2/3 zgłaszanych bólów piersi jest związanych ze zmianami w cyklu miesiączkowym.

Często ten rodzaj bólu jest powiązany ze zmianami w budowie piersi opisywanymi jako zmiany włóknisto-torbielowate. Gruczoły w tym schorzeniu przebudowują się; zwiększa się zawartość tkanki włóknistej i występują w nich torbiele. Te zmiany są łatwo wykrywalne w badaniu USG; jeśli wystąpią, na wyniku może pojawić się zapis „zmiany o typie FCC” (FCC to skrót oznaczający zmiany włóknisto torbielowate po angielsku). Warto pamiętać, że zmiany włóknisto-torbielowate są całkowicie łagodne i nie wiążą się ze zwiększonym ryzykiem raka piersi.

Ból niecykliczny nie ma związku z cyklem miesiączkowym, stąd najczęściej występuje u pań po 40. roku życia. Ten rodzaj bólu występuje zwykle w jednej piersi i można go łatwo zlokalizować. Może być ciągły lub przerywany. Przyczynami tego bólu mogą być m.in.: zmiany w piersiach (np. torbiele), zapalenia piersi, mastopatia cukrzycowa lub niektóre leki (np. spironolakton, leki na nadciśnienie, antydepresanty, leki hormonalne). Ponadto, ból piersi może być wynikiem źle dobranego stanika, urazu piersi czy operacji.

Ból piersi, choć najczęściej niegroźny, potrafi być mocno uciążliwy dla pacjentek i często szukają sposobów na złagodzenie tego objawu. Jednym ze znanych roślinnych sposobów na radzenie sobie z bólem piersi jest stosowanie oleju z wiesiołka. Dostępne są również specjalne preparaty lecznicze, np. Mastodynon. W przypadku silnego bólu można spróbować leków przeciwbólowych. Ponadto, zaleca się stosowanie zdrowej diety pełnej antyoksydantów. Niektóre pacjentki uważają, że ograniczenie spożycia kofeiny pomaga im łagodzić objawy.

Rzadko zdarza się, żeby ból piersi był objawem nowotworu, dlatego nie należy się zanadto martwić jeśli taka dolegliwość się pojawi. Zawsze dobrze jest przemyśleć z czym może być związany aktualny ból: może chodzi o zmiany hormonalne, a może to kwestia źle dobranego stanika? Jeśli jednak żadne okoliczności nie wyjaśniają bólu, należy udać się do lekarza w celu weryfikacji dolegliwości.