09 02

Mammograf

Mammografia jako metoda obrazowania piersi używa promieniowania rentgenowskiego. Pozwala ono uzyskać obraz budowy gruczołu piersiowego. Obraz ten może być wytworzony w trzech rodzajach technologii:
- analogowej - zdjęcie powstaje na kliszy,
- ucyfrowionej - obraz analogowy taki jak na kliszy „przepisywany” jest na obraz cyfrowy,
- w pełni cyfrowej - gdzie obraz zapisywany jest od razu w formie elektronicznej.

Ta ostatnia metoda czyli mammografia w pełni cyfrowa jest metodą najnowszą i najbezpieczniejszą dla pacjentki. Bezpieczeństwo to wynika z niskiej dawki promieniowania jaka użyta jest do powstania zdjęcia, możliwości powiększania i zmiany kontrastu zdjęcia, a przede wszystkim z jakości tego obrazu. Jakość obrazu to w praktyce możliwość zobaczenia przez radiologa oceniającego zdjęcie najdrobniejszych fragmentów piersi aby ocenić ich budowę. W większości krajów państw Unii Europejskiej w trosce o bezpieczeństwo pacjentek oraz w celu osiągania wysokiej jakości zdjęć do badań profilaktycznych używa się wyłącznie aparatów mammograficznych w pełni cyfrowych. W Polsce niestety tak nie jest, ale nasz Ośrodek pracuje tylko i wyłącznie na czterech mammografach w pełni cyfrowych aby jakość świadczonych usług była jak najlepsza. Aparaty te, przed rozpoczęciem pracy, poddawane są codziennej kontroli jakości w celu upewnienia się, że wykonywane zdjęcia są wysokiej klasy i wszystkie niezbędne parametry techniczne zostały zachowane.

09 02

Mammograf

Mammografia jako metoda obrazowania piersi używa promieniowania rentgenowskiego. Pozwala ono uzyskać obraz budowy gruczołu piersiowego. Obraz ten może być wytworzony w trzech rodzajach technologii: - analogowej - zdjęcie powstaje na kliszy, - ucyfrowion

Więcej ›