Edukacja

 • Mammografia

  Mammografia to obrazowa metoda badania gruczołu piersiowego z użyciem minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego. W trakcie badania wykonuje się po dwa zdjęcia każdej piersi. Badanie może wykryć nawet bardzo niewielkie, niewyczuwalne dotykiem, zmiany w bardzo wczesnym etapie rozwoju.

  Profilaktyka dla Ciebie - mammografia.pdf

 • Markery nowotworowe

  Markery nowotworowe to substancje występujące we krwi, płynach ustrojowych lub tkankach, które są produkowane lub indukowane przez nowotwory. W prawidłowej tkance nie występują wcale lub występują w minimalnym stężeniu. Wykorzystywane są do monitorowania podczas diagnostyki nowotworów, leczenia i kontroli. Należą do nich m. in.: CEA, AFP, CA-125, CA 19.9.

 • Mastektomia

  Mastektomia to zabieg amputacji piersi.

 • Mastopatia

  Mastopatia to zmiany zwyrodnieniowe, włóknisto-torbielowate występujące w obrębie sutków. Zmiany te diagnozowane są u blisko połowy kobiet, najczęściej pomiędzy 35. a 55. rokiem życia. Spowodowane są zaburzeniami hormonalnymi. Są to zwykle guzki lub stwardnienia, które w każdym przypadku wymagają kontroli u specjalisty i wykonania badań diagnostycznych w celu różnicowania ze zmianami nowotworowymi.

 • Menopauza

  Menopauza (inaczej klimakterium) to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, przypadająca zazwyczaj pomiędzy 45-55 rokiem życia.

 • Metastasis

  Metastasis to inaczej przerzut nowotworowy.

 • Mięśniak

  Mięśniaki macicy to łagodne guzy gładko komórkowe (włókniaki), które rozwijają się w ścianach macicy. Może je mieć każda kobieta, w każdym wieku. Początkowo mięśniaki macicy nie dają żadnych objawów i nie wymagają leczenia. Mięśniaki macicy trzeba jednak systematycznie kontrolować, by mieć pewność, że nie dzieje się nic niedobrego.