Edukacja

 • Hiperplazja

  Hiperplazja to inaczej rozrost, jest to powiększenie narządu lub tkanki na skutek zwiększenia liczby komórek. Rozrost nie jest równoznaczny z procesem nowotworowym, ale nowotwór jest patologiczną formą hiperplazji.

 • Histerectomia

  Histerectomia to zabieg usunięcia macicy.
  Wyróżniamy dwa główne rodzaje histerektomii: całkowitą, kiedy zostaje usunięta cała macica, oraz częściową, podczas której zostaje usunięty trzon macicy, z pozostawieniem szyjki macicy. Usunięcie jajników jest odrębną decyzją, którą pacjentka i jej lekarz podejmują przed operacją. Histerektomie wykonywane są w dwojaki sposób: albo poprzez otwarcie powłok brzusznych (histerektomia brzuszna), albo poprzez pochwę (histerektomia pochwowa).

  Histeroktomie brzuszne są najbardziej popularną formą i z reguły wymagają najdłuższego czasu regeneracji.
  częściowa – usunięcie tylko trzonu narządu z pozostawieniem szyjki
  całkowita – usunięcie całego organu (zarówno trzonu, jak i szyjki)
  całkowita z usunięciem jajników i jajowodów – oprócz trzonu i szyjki usuwane są jajowody i jajniki,
  radykalna – usunięcie organu (całkowite) oraz tkanek sąsiednich (tzw. przymacicz), górnej części pochwy i okolicznych węzłów chłonnych. Ten zabieg wykonuje się w przypadku schorzeń nowotworowych takich, jak rak szyjki macicy.

 • Hormonoterapia

  Hormonoterapia to leczenie z zastosowaniem leków hormonalnych, które w onkologii stosowane jest jako leczenie przeciwnowotworowe w nowotworach hormonozależnych (np.rak piersi, rak trzonu macicy, rak tarczycy).Celem takiej terapii jest zmniejszenie efektunieprawidłowego wydzielania hormonów lub zastosowanie hormonów jako leczenia wspomagającego, aby złagodzić niektóre objawy oraz powikłania leczenia.

 • HPV

  Wirus HPV (ang. Human Papilloma Virus) towirus brodawczaka ludzkiego, który jest jedną z najczęściej występujących chorób układu płciowego zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Wiele zakażeń o podłożu wirusowym ustępuje samoistnie, nie pozostawiając po sobie skutków ubocznych. Wirusy możemy podzielić naniskoonkogenne(niskiego ryzyka) orazwysokoonkogenne(wysokiego ryzyka).Wirusy niskiego ryzykaodpowiedzialne są, zarówno u kobiet jak i mężczyzn, za powstawanie łagodnych zmian brodawkowatych narządów rozrodczych.
  Najbardziej zjadliwe typy wirusa HPV- 16 i 18 odpowiadają za 70 proc. przypadków raka szyjki macicy.
  Zakażenie typami HPV wysokoonkogennymzwiązane jest również z występowaniem innych, rzadszych nowotworów narządów moczowo-płciowych, takich jak rak odbytu, pochwy i sromu, a także gardła czy języka.